top of page
Search

Jakub Kazimierz Rubinkowski będzie miał tablicę

  • rubinkowo
  • Nov 28, 2014
  • 2 min read

Z pomysłem wyszedł wiceprezydent Zbigniew Rasielewski i parafia Matki Bożej Królowej Polski. Urząd Miasta szuka wykonawcy tablicy pamiątkowej, która znajdzie się na kamieniu. Całość znajdzie się na skwerze przy kościele, w pobliżu przystanku autobusowego przy ulicy Rydygiera.

Na tablicy znajdzie się napis: „Jakub Kazimierz Rubinkowski (1668-1749), założyciel posiadłości Rubinkowo, polski poczmistrz króla Augusta II Mocnego, katolicki rajca toruński, kupiec, mecenas sztuki, pisarz, publicysta i bibliofil. Im Memoriam”. Według planów, powinna pojawić się na skwerze w połowie grudnia.

Przypomnijmy, że Jakub Kazimierz Rubinkowski urodził się w Szaflarach koło Nowego Targu na Podhalu. W młodym wieku znalazł się na dworze króla Jana III Sobieskiego, na którym wywarł bardzo dobre wrażenie. Król, który miał wielkie zaufanie do młodego dworzanina, powierzył mu funkcje komisarza celnego.

W 1696 roku Jakub Kazimierz Rubinkowski przyjechał do Torunia, gdzie został zapisany na listę obywateli. Rozpoczął karierę kupca. Wykorzystując swoje rozliczne kontakty handlowe, rozpoczął interesy i handel między Toruniem, Gdańskiem a Polską, m.in. alkoholem, solą i zbożami. Nowy król August II Mocny również miał do niego zaufanie i 11 lipca 1715 roku wyznaczył go na stanowisko poczmistrza królewskiego w Toruniu. Funkcję tę pełnił przez 34 lata. W 1724 roku objął też stanowisko katolickiego rajcy toruńskiego (jeden z czterech pierwszych w historii miasta), w następstwie wykonania wyroku sądu po Tumulcie Toruńskim. Stał się obrońcą praw katolików w Toruniu. Prowadził też działalność fundacyjno-restauratorską, w ramach której powstawały portrety założycieli kościołów, tablice pamiątkowe dla Jana III Sobieskiego i Augusta II Mocnego. Odnowiony został także w 1733 herb Prus Królewskich ustanowiony przez Kazimierza Jagiellończyka w 1489 oraz epitafium Mikołaja Kopernika w dzisiejszej katedrze świętych Janów. Jakub Kazimierz Rubinkowski miał posiadłość na wschód od Torunia. W XX wieku powstało tu wielkie osiedle mieszkaniowe. Zostało nazwane tak jak znajdująca się tu przed wiekami posiadłość - Rubinkowo. - Posiadłość powstała na bazie trzech parceli, które Jakub Kazimierz Rubinkowski kupił w latach 1702–1704 - wyjaśnia toruński historyk Wiesław Dziurlikowski. - Będąc panem na włościach zbudował na nich dwór i zainwestował w budowę między innymi browaru, karczmy i młyna. Poza tym w centrum miasta był właścicielem kamienicy na ulicy Żeglarskiej. (Na zdjęciu wizualizacja tablicy upamiętniającej).

 
 
 

Comments


© 2013-2016 - Os. Rubinkowo,  wszelkie prawa zastrzeżone.

bottom of page